Špatné známky a motivace dětí

Co vlastně znamenají špatné známky? Jak lze zvýšit motivaci dětí tím nejlepším způsobem? Jako rodič se nezaměřujte pouze na negativa. Zdůrazněte silné stránky svého dítěte. Každé dítě má oblasti, kde vyniká. Ukazujte přednosti dítěte spíše, než se zaměřovat na nedostatky. Připomeňte si situace, které předtím překonal. Když si dítě vzpomene na své vlastní úspěchy, jeho sebevědomí se zvýší.

Obviňováním, ubližováním či nálepkováním, zvláště za použití násilí, nic nedosáhnete, ale vytvoříte trauma u dítěte a vše jen zhoršíte.
Každé dítě je jedinečné. V tomto procesu kontaktujte učitele svého dítěte a získejte konkrétní doporučení pro vaše dítě.
Uspořádejte rodinné setkání. Poslouchejte, proč se ve škole trápí, co potřebuje. Zkuste společně najít řešení. Celá rodinná rada, by se mohla sejít a zhodnotit práci a výkon dítěte. Na této radě rodina může vytvořit společný plán pro dosažení lepšího výsledků ve škole.
Rodiče mohou sdílet své školní zkušenosti, vzpomínky a to, jak se vypořádávají s problémy, spolu s návrhy řešení. Orientace na řešení, nikoli na problém, změní pohled dítěte. Dítěte se můžete zeptat, o jakém životě v budoucnu sní a jaké kroky může podniknout, aby tohoto snu dosáhlo. Uvidíte, že děti vlastně moc dobře vědí, co mají dělat. Vše, co potřebují, je vidět a cítit lásku, pozornost, trpělivost a víru svých rodičů v něj.
Více komunikujte.
Povzbuzujte.
Nesrovnávejte.
Před dítětem nikoho přehnaně nechvalte. Tuto pochvalu by mohlo vnímat jako vlastní selhání.
Nikdy, nikdy nepoužívejte násilí. To je zneužívání.
Nekritizujte, věnujte tomuto problému zvýšenou pozornost, zvláště v přítomnosti někoho jiného.
Nebuďte lhostejní, dítě se tak bude cítit zanedbávané a bezcenné.
Ať se cítí milováni za všech okolností. Jinak bude mít dítě dojem, že „budu milován pouze tehdy, když budu úspěšný“. Toto je podmíněná láska. V každém případě dítě, které cítí podporu svých rodičů, brzy dosáhne lepších výsledků.
Vysvětlete, že mohou své nedostatky nahradit, známky zlepšit, že je to zkušenost a že ji lze proměnit v příležitost.
Stanovte si realistické cíle: Je důležité stanovit si realistické cíle a podle toho vytvořit plány. Cíle, kterých dítě nikdy nedosáhne, mu zabrání v práci a způsobí poškození jeho sebeúcty a sebevědomí.
Hanba, obviňování, ponižování způsobují trauma u dítěte.
Nesměšujte role. Připomeňte si, že je to vaše dítě a vy jste rodič, ne učitel.
Pamatujte, že vysvědčení není životní úspěch.
Zajistěte, abyste se cítili sebevědomě a věřili, že v budoucnu získá lepší vysvědčení.
Vytvořte pracovní plán na další období. Držte se tohoto plánu. Zařaďte do plánu pravidelné přestávky.
Vyhněte se vynášení minulosti: Děti by neměly být uraženy tím, že jim neustále připomínáte jejich špatné známky.
Motivujte k novému půlroku: Zvláště důležité je sdílet poslední dny prázdnin a první dny nového půlroku s dětmi tím, že spolu strávíte vice času. Bude efektivní dát zprávu, že nová doba přináší dítěti nové naděje a nové začátky. Motivace, povzbuzení a nadšení přinese dítěti úspěch v následujícím půlroku.
Z našich krásných školních batohů bude vaše dítě nadšené.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: