Je lepší batoh nebo aktovka? Co může způsobit špatný výběr aktovky či batohu? Přestože se aktovky a batohy mohou zdát jako nejpohodlnější varianta pro rostoucí děti, nevhodně zvolená aktovka či batoh může vést k různým poruchám pohybového aparátu, jako jsou bolesti ramen, krku a zad. Nevhodně zvolená aktovka či batoh může negativně ovlivnit vývoj dítěte a urychlit rozvoj zakřivení páteře, které může vzniknout v důsledku neúměrného zatížení páteře.

Rádi bychom zde poskytli důležité informace o výběru správné školní aktovky či batohu. Velmi důležité jsou popruhy. Vyberte aktovku či batoh, který odpovídá velikosti vašeho dítěte, a ujistěte se, že popruhy jsou široké (asi 5 cm), měkké a podporují rovnoměrné rozložení hmotnosti aktovky či batohu. Lepší jsou aktovky či batohy s hrudním nebo bederním pásem. Stahovací pásky v horní části aktovky či batohu jsou důležité pro rovnoměrné rozložení zátěže.

Rádi bychom vám nabídli školní aktovky a batohy z naší kolekce.

školní batoh topgal endy 24012
školní batoh topgal elly 24004
403 13 green tractor 01
403 13 jeans butterfly 01

V porovnání s aktovkami jsou batohy praktičtější, modernější, pohodlnější, mají delší životnost a vejde se do nich více věcí. Batoh či aktovku vždy vybírejte s ohledem na věk a výšku dítěte. Při výběru byste měli zohlednit, kolik je školákovi let, jak je vysoký a kolikátý ročník navštěvuje. Například pro nejdrobnější prvňáčky, kteří neměří ani 120 cm, jsou vhodné jednokomorové aktovky, které mají na výšku kolem 37 cm.

Mezi zády a aktovkou či batohem by neměla být žádná mezera. Nesprávné nošení aktovky či batohu způsobuje napětí a bolest svalů ramen, krku a zad. Spodní část batohu by neměla být více než 5 cm pod pasem.

Nenosit na jednom rameni. Pokud se aktovka či batoh nosí na jednom rameni, vytváří to příliš velký tlak na páteř. U dospívajících dětí může tento stav vést k zakřivení páteře. Povzbuďte své dítě, aby používalo svůj batoh s dvojitým ramenním popruhem, aby se váha rozložila rovnoměrně na páteř a byla vyvážena.

Zkontrolujte hmotnost aktovky či batohu. Neměla by přesáhnout 10 procent hmotnosti školáka. Zabalte učebnice a sešity vhodné pro jeho každodenní výuku a odstraňte zbytečnosti. Těžší učebnice umístěte blíže k zádům a lehčí dále.

Rozhodněte se pro barevné. Rozhodněte se pro aktovku či batoh z lesklých nebo fosforeskujících materiálů. Díky tomu bude vaše dítě viditelnější v průběhu zimních měsíců a ochrání ho před potenciálními nehodami.

Nejlepší je, když k výběru batohu či aktovky svoji ratolest přizvete. Přece jen – vaše záda ho dennodenně nosit nebudou. Pokud dítěti koupíte batoh nebo aktovku, aniž byste s ním předem probrali jeho vzhled a funkčnost, zbytečně riskujete, že se mu nebude líbit. Pokud se ale bude na jeho výběru aktivně podílet, přijme ho lépe, než kdyby jeho nošení dostal příkazem. Při výběru mu vysvětlete, proč jsou pro vás důležité například bezpečnostní prvky nebo široké popruhy, dítě vám pak na oplátku pomůže s výběrem designu.

Ať se rozhodnete pro aktovku či batoh, vězte, že se na nás s výběrem můžete spolehnout a že si z naší široké kolekce určitě vyberete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá cookies, aby vám nabídla lepší zážitek z prohlížení. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.