Jak připravit prvňáčka k prvnímu školnímu dni?

Jak připravit prvňáčka k prvnímu školnímu dni?

Všem budoucím prvňáčkům se neúprosně blíží 1. září – den, který podle mnoha rodičů vyžaduje tu nejpečlivější přípravu, vícedenní nákupní běhy a nespočet nervových buněk. Jak tedy nejlépe připravit prvňáčka? 

Mé dítě je naprosto výjimečné

Pohodlně se usaďte, uvolněte se, zhluboka se nadechněte, vydechněte a snažte se uklidnit. Je těžké tomu uvěřit, ale vaše dítě není zdaleka jediné na tomto světě, kdo musel nebo bude muset jít do první třídy. Je obtížné vypočítat přesná data, ale přibližně … 120 000 prvňáčků v ČR loni chodilo do školy a kupodivu přežilo.

Ano, vaše dítě je naprosto výjimečné, a není jako ostatní, moc nejí, je často stydlivé, těžko hledá společnou řeč s vrstevníky, hádá se, nemůže se soustředit na jedno téma a mnoho dalších „vlastností“, kterými se rodiče rádi trápí. Škola je ale místo stvořené speciálně pro děti. Snažte se proto důvěřovat odborníkům a dejte jim možnost dělat svou práci na vysoké úrovni.

Jaké byly vaše první kroky ve škole?

Možná jste zapomněli, ale svého času jste si touto životní etapou prošli i vy sami a všichni vaši známí a přátelé. Zkuste si vzpomenout na své pocity? Nebo to bylo děsivé? A číhalo na vás nebezpečí na každém kroku? Určitě vše proběhlo, když ne zcela hladce, tak alespoň bez vážnějších následků na vaší psychice a zdraví. 

Tak snad se to vašemu prvňáčkovi povede? A bude schopen najít své místo v této nové sféře?

Jak překonat strach?

Nyní se podívejte na své dítě, a snažte se mu porozumět. Bojí se školy nebo to bere jako nové zajímavé dobrodružství? Je připraveno nebo potřebuje vaši pomoc a podporu? Objímejte ho a snažte se s ním mluvit co nejupřímněji a nejotevřeněji. Zeptejte se, co si myslí, co očekává a co by si přál.

Pokud se bojí, podělte se o své zkušenosti, řekněte mu, jaké to bylo pro vás. Slibte, že s ním projdete celou tu cestu. Pokud mu něco nebude fungovat, určitě tam budete, abyste mu něco vysvětlili nebo pomohli s radou. Dělá důležitý krok k dospělosti a nezávislosti, ale jeho rodina bude vždy s ním, aby ho podporovala a pomáhala mu.

Zdůrazněte, že vyrůstat a být nezávislý je často o překonávání strachu. A pouze tím, že se naučíte zvládat obtíže, se můžete začít někde rozvíjet a růst. Ještě jednou mu připomeňte, že ho milujete a věříte v něj a jste si naprosto jisti, že uspěje, a hlavně, že jste velmi hrdí na to, že vaše dítě dosáhlo věku, kdy je čím dál samostatnější.

Pokud se poté všechny vaše pochybnosti a obavy nerozptýlí, upřímně o nich svému dítěti řekněte. A řekněte, že se o něj velmi bojíte a bojíte se ho pustit, ale chápete, že je to pro něj nezbytné. Dospělí často zanedbávají upřímnou komunikaci s dětmi a mluvit o svých emocích. Zdá se jim, že děti ničemu nerozumí a nemá je co zatěžovat svými problémy. Ale věřte, že pro dítě je mnohem užitečnější pochopit, že máma je také člověk a může se něčeho bát, než trpět vaší podrážděností a špatnou náladou.

A hlavně pamatujte, že mnohdy dětský strach žije pouze v myslích jejich rodičů.

Přejeme všem rodičům budoucích prvňáčků krásné počasí, vydařenou dovolenou a otázku výběru správné školní aktovky či batohu nechte na nás. Máme kompletní nabídku školních aktovek a batohů a tým zkušených odborníků, který vám s výběrem rád pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: